Dni skupienia Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej 17.11.2017

W dniu 17 listopada nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia na Wawelu. W spotkaniu wzięło udział 21 osób – członków Sodalicji z Krakowa i Biecza. Lista obecności jest załącznikiem do protokołu.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Następnie ks. Proboszcz Zdzisław Sochacki udzielił nam lekcji historii i patriotyzmu w krypcie św. Leonarda. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy wykładu w miejscu, gdzie wielki Polak Jan Paweł II odprawił swoją pierwszą Mszę św. prymicyjną. Ks. Proboszcz przybliżył nam historię związaną z pochowkami królów polskich, mówił o architekturze miejsca a także duchowym wymiarze Krypty św. Leonarda – tak ważnym dla nas Polaków. Przekazał nam wiele ciekawych informacji. Na koniec pokrzepieni faktem, że co roku w dniu 2 listopada odprawiana jest w Katedrze Wawelskiej Msza św. z procesją, za polskich władców, wieszczów narodowych, wodzów, za bohaterów i zasłużonych – udaliśmy się na Eucharystię, by polecać Bogu tych, którym drogi był los Ojczyzny. Modliliśmy się we wszystkich sprawach Sodalicji Świętej Jadwigi, szczególnie polecając zmarłych z naszej wspólnoty.

Kolejnym punktem dnia skupienia było spotkanie w Kapitularzu Katedralnym, gdzie po krótkim przedstawieniu członków Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej z Biecza, wysłuchaliśmy wykładu ks. prof. Dariusza Kasprzaka OFM Con. na temat świętych obcowania. Ks. prof. przybliżył nam temat apokatastazy, omówił formy obcowania świętych i szczególną rolę Mszy św. dla zmarłych.

Po wykładzie nastąpiła dyskusja kierowana przez ks. prof. Jacka Urbana. Pojawiły się pytania o rolę i warunki odpustów za zmarłych. Rozmawiano o Składzie Apostolskim i literaturze poświęconej tematowi. Następnie ks. Jacek Urban poprosił o głos prepozyta bieckiego ks. Janusza Kurasza, który przybliżył nam losy zabytków związanych ze św. Jadwigą Królową w Bieczu. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że remont zabytkowego szpitaliku dla ubogich ufundowanego przez Królową Jadwigę został już całkowicie zakończony. Wspominaliśmy z sentymentem wizyty w Bieczu. Głos w dyskusji zabierali członkowie bieckiej Sodalicji. Dzieliliśmy się problemami i planowaliśmy kolejne spotkania.

Spotkanie zakończyła przewodnicząca Sodalicji p. Ewa Jadach, przypomniała o grudniowej Mszy św. w dniu imienin s. Adelajdy Sielepin i zaprosiła wszystkich na spotkanie opłatkowe, które zostało zaplanowane na dzień 8 stycznia 2018 roku w klasztorze OO. Karmelitów na Piasku.

Poniżej można wysłuchać nagrania konferencji O. Dariusza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dni skupienia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz